У Львові – події, мистецтво, життяСторінка додана 11:15, 5 Травня, 2011

Email this to a friendНадіслати по Email                      Printable versionДрук

Виставка малярства на склі та кераміки Мар’яни Мотики в галереї “ЯРОВІТ”

Виставка малярства на склі та кераміки Мар’яни Мотики в галереї “ЯРОВІТ” thumbnail

07.05 - 04.06.2011

Галерея “ЯРОВІТ”
вул. Героїв УПА, 72

7 травня – 4 червня 2011 року в галереї “ЯРОВІТ”, що по вул. Героїв УПА, 72 (в минулому Тургенєва, 72) у приміщенні офісного центру “Концерну Галнафтогаз” проходитиме виставка малярства на склі та кераміки Мар’яни Мотики.
Мар’яна Мотика народилася у Львові у 1972 році. В 1991 році Мар'яна закінчила Львівське училище прикладного та декоративного мистецтва ім. Івана Труша, відділ художньої кераміки. А у 1998 році – випускниця ЛНАМ. На даний момент Мар'яна Мотика викладач кафедри графічного дизайну ЛНАМ.
З кінця 1980 – початку 1990-х років розпочався період означений для мисткині виставковою діяльністю. Спочатку в Україні, згодом закордоном у Польщі і Німеччині. Здається, що визнання, підтверджене неодноразовим присудженням їй дипломів, відзнак і нагород й активна участь мисткині у культурно-мистецькому житті міста, щасливо замкнули коло. Але це далеко не так. Сьогоднішня подія – це вже не вперше персональна виставка Мар'яни Мотики.
У творчій майстерні Мар'яни Мотики — пейзажі, портрети, формальні малярські речі, графічні роботи, кераміка, однак найбільше вона знана як художниця, що малює на склі. Для будь-якого митця найважливіше — створити образ. Для Мар'яни – це звична і відповідальна праця. Кожна робота, що твориться руками, серцем і душею — образ. Однак образ на звороті скла, малярство на склі — це вже артефакт, явище безпрецедентне у своїй задекларованості. Процес творення таких робіт суттєво відрізняється від традиційного малярства на дереві, полотні, металі чи папері. Насамперед малювання відбувається у зворотній проекції, подібно до того, як виготовляється матриця чи форма для гравюри. Малярство на склі Мар'яни Мотики — не вітраж, який можна оглядати з обох боків і який пропускає відповідно обабіч світло через кольорові шкельця. ЇЇ малярство на склі схоже на дзеркало, в якому не ваше відображення, а зображення мистецьких образів.
Вона є авторкою багатьох картин - охоронцем природи та пошановувачем давніх традицій, що помічається в її настроєвих натюрмортах та графічних циклах. Теперішня виставка малярства на склі, кераміки і графіки Мар'яни Мотики вперше презентує її творчість в Україні у такому обсязі. Це новий поштовх як для самого автора, так і для сучасного українського мистецтва, яке чимдуж вливається до живої течії всесвітніх цивілізаційно-культурницьких потоків.
Експозиція представлена роботами 1990-2010-х років, які складають невелику частку напрацьованого доробку, що загалом обчислюється десятками робіт у техніці улюбленої мисткинею малярства на склі, олійного й темперного малярства, акрилу, графікою, керамікою.
Якою б різнорідною не видавалася на перший погляд сюжетна канва творів Мар'яни Мотики, вона міцно тримається небагатьох, але досить усталених чи точніше добре усвідомлюваних і внутрішньо виплеканих тем. Одночасно з відмовою від зайвого натуралізму та жанрового розмежування академічної школи в ранній період творчості, мисткиня звільнилась від дрібноти й спонтанності при обиранні сюжетів для своїх робіт. Рідко котра з них, хоч би як близько вона не стосувалася особистих переживань майстра, є прямою ілюстрацією натури. Мисткиня скоріше є міфотворцем, що проявляється в образній тріяді – особистість, національність, символ – кредо Мар'яни Мотики, що нейтралізує у її творчості будь-які прояви вторинного і вузько егоїстичного, а також пояснює звідки приходить та особлива монументальна вагомість змісту і форми, яка дивує навіть у найменших за розміром роботах.
Світ її малярських і графічних циклів складається з уявного і ніби ущільненого простору де постійно відбувається рух. Праархаїчні знаки небесних світил, силуети людських фіґур, церковні бані, а іноді й спокійні виважено прописані пейзажі – коливаються і течуть безперервним потоком, що з'єднує події в часі й просторі, низ і верх, дух і плоть. Іноді ця одвічна ріка життя перетворюється на образ світового дерева.
Плинна й чітка лінія в картинах мисткині – ця пластична ознака проростання і духовного розпруження, взаємодіє з більш статичним і тонально виваженим кольором, у здебільшого густій структурі якого вгадуються природні стихії землі, води, вогню, змінність дня і ночі. Лінія і колір, ритмічно поєднуючись на здебільшого темному тлі, утворюють самобутній орнамент-код на кшталт народного розпису чи стародавнього килиму.
У керамічних творах 2010-х років, представлених на виставці, спостерігається певний відхід від пластичної мови попереднього періоду, проте як і завжди, у мисткині залишаються сильними взаємовпливи між художніми образами керамічної пластики та малярства на склі.
Нашарування асоціативних переживань і знакових осмислень кольору, графічність контурів та структурних членувань площини залишається так само потужним як і формальний і духовний символи мужнього переборення у природі, дієвості і натхнення, що ними осяяний увесь творчий шлях Мар'яни Мотики.

Кандидат мистецтвознавства, доцент
кафедри менеджменту ЛНАМ Роксолана Шафран

Відкриття виставки відбудеться: 7 травня о 16:00.Варто прочитати:


 

Погода

Last Added Events

Сьогодні

most interesting

Туристичне спорядження у Львові

Туристичне спорядження у Львові Магазин туристичного спорядження Gorgany.com. Львів, вул Гнатюка 13, тел: 2555142, www.gorgany.com

Останні коментаріВарто прочитати: