У Львові – події, мистецтво, життяСторінка додана 10:17, 7 Вересня, 2011

Email this to a friendНадіслати по Email                      Printable versionДрук

Фотовиставка «Духовні краєвиди Підляшшя, Холмщини, Лемківщини і Надсяння у світлинах Юрія Гаврилюка»

Фотовиставка «Духовні краєвиди Підляшшя, Холмщини, Лемківщини і Надсяння у світлинах Юрія Гаврилюка» thumbnail

11.09.2011 (неділя)

Львівський музей історії релігії

11 вересня у Львівському музеї історії релігії відкривається фотовиставка «Духовні краєвиди Підляшшя, Холмщини, Лемківщини і Надсяння у світлинах Юрія Гаврилюка» (Польща).
Юрій Гаврилюк - український поет, письменник, історик, публіцист, який народився в Польщі. Він один з організаторів руху українського національного відродження на Підляшші; засновник українського видавництва «Думка», засновник і видавець різних періодичних видань у Польщі. Чимало його публікацій можна знайти і в українських періодичних виданнях. Ю.Гаврилюк - автор поетичних та літературно-публіцистичних збірок, наукових досліджень. Сам він говорить про себе: «За освітою історик, з потреби дня редактор та публіцист, з натхнення – трохи письменник, а трохи фотограф. Просто – мандрівник призначеним собі відрізком вічності»
Займатися фотографією пан Юрій почав ще зі шкільної парти: все побачене фіксував на плівку: його приваблювала краса Підляшшя, Холмщини, Лемківщини, Надсяння – території «етнічного очищення відрізаної т.з. лінією Керзона».
- Кожний з регіонів багатий своїми особливостями, - говорить про цей край Юрій Гаврилюк. - Північне – притулене до Біловезької пущі Підляшшя, яке перед знищенням врятувалося ціною відсутності національної свідомості, надалі живе в традиційному краєвиді, де люди громадно йдуть у свято до церкви, а вечорами збираються для розмов на сільській лавочці. Холмщина - це регіон найбільш спустошений, але саме тут найкраще збереглася мурована архітектура князівської доби – оборонні вежі і церкви ХII–ХIII сторіч та сховані внутрі холмського городища стіни палацу Данила Романовича. Тут, на вершині Холмської гори, красується й церковно-монастирський комплекс, який сформувався на місці князівського собору. А в царині дерев'яної архітектури важко знайти конкурентів найдавнішим церквам розташованим на берегах Сяну – як за віком, так і за архітектурою, котра дає нам сьогодні змогу уявити стиль дерев'яного сакрального будівництва давньої України, можливо, навіть іще княжої доби. Не менш привабливі церкви західної Лемківщини, яких виструнчені вежі-дзвіниці вистрибають в небеса, а витонченість їхніх деталей ставить сільських теслів у один ряд із поетами; не дивно, що саме цим видом ремесла так захоплювався уродженець лемківського Бескиду Богдан-Ігор Антонич...
На виставці представлено 75 фотографій. Це українські церкви та дзвіниці, цвинтарі та надмогильні пам’ятники, хрести-обереги, що досі «живуть» на мальовничих землях, в колишніх українських селах. Ця краса - сторіччями творена над Бугом і Нарвою, Сяном і Попрадом – є свідченням віри і надії наших предків, любові до України, водночас, наказом пам’ятати і берегти усе. Юрій Гаврилюк – один із тих, хто вивчає і пропагує для усієї української спільноти незалежно від її державної приналежності.
Урочисте відкриття виставки «Духовні краєвиди Підляшшя, Холмщини, Лемківщини і Надсяння у світлинах Юрія Гаврилюка» відбудеться у неділю, 11 вересня о 14 годині у виставковій залі Львівського музею історії релігії.

Ірина Цебенко,
зав.відділом ЛМІРВарто прочитати:


 

Погода

Last Added Events

Сьогодні

most interesting

Туристичне спорядження у Львові

Туристичне спорядження у Львові Магазин туристичного спорядження Gorgany.com. Львів, вул Гнатюка 13, тел: 2555142, www.gorgany.com

Останні коментаріВарто прочитати: