У Львові – події, мистецтво, життяСторінка додана 12:13, 4 Травня, 2010

Email this to a friendНадіслати по Email                      Printable versionДрук

Виставка Анни Атоян “De Марш ентузіастів” | Виставка

Виставка Анни Атоян “De Марш ентузіастів” | Виставка thumbnail

27.04 -26.05.2010

Галерея мистецтв “Primus”

Нам сонця не треба, нам партія світить, нам хліба не треба, роботу давай…
Джерелом натхнення нового проекту Анни Атоян «DE марш ентузіастів!?» стала… книжка «Радянські тканини 1920-1930-х років». Бронебійно-абсурдна заідеологізованість усіх оцих сюжетів з дружніми тракторами-танками-літаками, гламурними корівниками, елегантними елеваторами, естетичними кузнями та іншими атрибутами «щасливого» радянського життя-буття спровокували Анну поглянути на агресивну молодість країни Рад у сатирично-фантасмагоричному форматі соц-арту. Для тих, хто дотепер тішився з вишуканих іронічно-ностальгічно-філософських батиків мисткині, такий відвертий стьоб з нашого зовсім «свіженького» минулого, яке ще залишається складовою більшості біографій мешканців пострадянського простору, можливо, настрашить. Або шокує. Принаймні з першого погляду. Проте, як на мене, це дуже серйозний і відважний крок автора від романтичної міфологізації історії до її критичного аналізу, коли мистецький проект перетворюється на серйозне дослідження співвідношень досвіду конкретного індивідуума з соціальним та історичним контекстом доби.
Спираючись на достовірність документального фото, Анна хірургічно-точно виокремлює зі «звалища історії» лише кілька персонажів, які узагальнюють розмаїття подій і фактів до рівня логотипу. Аби підкреслити агресивне прагнення радянської ідеології «зачесати» суспільство під одну гребінку, Анна тиражує одні й ті самі світлини, обмежуючись лише зміною ідеологічно-свідомого гардеробу героїв. Парочка ідіотично усміхнених ентузіастів, готових за першою вказівкою «зверху» їхати світ за очі щось таке несусвітнє будувати, влаштовувати, організовувати, аби тільки довести, що «країна вічних будівників комунізму» – най-най-най-най…і попереду цілої планети… Дитяче фото рідної тітки з родинного архіву художниці: мала дитина, що зворушливо-довірливо чекає свого «завтра», але ж ми вже точно знаємо, яким воно буде… І компанія «привидів комунізму» в їх реальних історичних персоніфікаціях, що, мов той дідько з пуделка, «скачуть до очей» добропорядної Європи.
Акцентована абсурдність ситуацій, в які художниця поміщає героїв – її авторський спосіб самозахисту у нашій щоденній безнадійній «партизанській» боротьбі з безглуздістю дійсності та спадком «кістяків у шафі» історії. Мистецька метафора безсенсовності існування «маленької людини» у механізмі тоталітарної держави раптом знову перетворюється на жорстку реальність в останньому залі, де Анна Атоян представила добірку справжніх документів випускниці Староруської гімназії Серафіми Благовіщенської. Ці благенькі «біографічні папірці», знайденні кілька років тому (дуже промовисто!) на звичайнісінькому львівському смітнику - скромні, але щемливо виразні свідки «вакханалії абсурду», ім'я якій - «Радянський Союз». Хоча у Львові (в Галичині) він тривав коротше, але це не означає, що ми не маємо проблем із його рецидивами. Тому відвідини цієї виставки особливо рекомендовані в якості антидоту для «обтяжених ностальгією» за країною, яку ми втратили.

Історик мистецтва Наталія КосмолінськаВарто прочитати:


 

Погода

Last Added Events

Сьогодні

most interesting

Туристичне спорядження у Львові

Туристичне спорядження у Львові Магазин туристичного спорядження Gorgany.com. Львів, вул Гнатюка 13, тел: 2555142, www.gorgany.com

Останні коментаріВарто прочитати: