У Львові – події, мистецтво, життяСторінка додана 16:35, 19 Липня, 2010

Email this to a friendНадіслати по Email                      Printable versionДрук

Виставка присвячена 80-річчю Мирона Кипріяна | Виставка

Виставка присвячена 80-річчю  Мирона Кипріяна | Виставка thumbnail

27.07.2010  (вівторок)
13.00

Національний музей імені Андрея Шептицького

27 липня Національний театр ім. М. Заньковецької святкуватиме восьмидесятилітній ювілей Головного художника театру Мирона Кипріяна. Ця унікальна особистість, без жодних заперечень, один з небагатьох живих корифеїв українського театру. Цей чоловік за своє життя досяг усього про що можна мріяти, отримав найвищі нагороди та звання нашої держави і не тільки, а саме: звання народного художника України, лауреата Національної премії України ім. Т. Г. Шевченка та Премії ім. В. Клеха (США).
Мирон Кипріян народився в родині Володимира Кипріяна та Іоанни Вінярської. Здавалося б, нічого особливого у цьому не було, проте предки відомого художника та сценографа приїхали в Україну з далекої Італії понад три століття тому. Мало кому відомо, що родина Cyprian мала великі статки та баронський титул, а згодом отримала графський.
Як згадує пан Мирон, його бабуся завжди розповідала йому історії зі своєї молодості, про бали та прийоми, про життя у вищому світі. Вона частенько збирала їх малих на подвір’ї перед будинком і вони, сидячи у траві, слухали стареньку, яка, розклавши всі свої спідниці на лаві та закуривши змотану ж нею цигарку, поринала у спогади. Потім хлопчина виріс і почав відновлювати зв’язки з родиною, яка була розкидана по цілому світі; шукав колишні маєтки, щоб хоч краєм ока побачити колишню велич своїх предків. Проте майбутнє готувало йому не менше відкриттів та слави, а спогади про минуле ляжуть в основу багатьох декорацій та костюмів.
«Пам’ятаю, в дитинстві, ще перед війною 1939р., їздив з родичами до наших свояків, які мешкали в степах у своїх шляхетських двориках. Вхідний портик у цих двориках обов’язково опирався на дві або чотири колони, які часто були обвиті й зарослі диким виноградом. В цьому був якийсь великий романтичний аромат. І саме події, описані в комедії О. Фредро «Дами і гусари», відбуваються в такій затишній сільській атмосфері»,- згадує у своїй книзі «Все в минулому…» Мирон Володимирович.
Робота в театрі була і є кропіткою та складною, але дух, який панував та панує зараз, об’єднує і допомагає творити: «Усі ми «горіли» життям театру. Якоюсь дивною і магічною силою ми були зцементовані між собою, а мета завжди була одна – повноцінна вистава». І це не дивно, адже роботи Мирона Кипріяна ми можемо побачити у більшості вистав нашого театру. Кожна з них унікальна і максимально передає та підсилює атмосферу, час, дух, почуття, що вирують на сцені під час вистави. Адже сценографія – це режисура в пластиці, режисура, яка працює з мертвими предметами, надаючи їм форми, опуклості, живості та вселяє душу. «Сценографія, звичайно, мусить бути підпорядкована режисерському задумові, створювати умови пошуків акторських можливостей і водночас вона може продиктувати цікаве рішення, бути рецептом режисерського задуму».
Потрібно дуже багато слів, щоб розповісти про Мирона Володимировича Кипріяна, краще просто піти і подивитись вистави «Сватання на Гончарівці», «Троє товаришів», «Історія коня» чи «Ісус – син Бога живого», сценографія яких говорить сама за себе. Життя привело художника до театру ім. М. Заньковецької і поєднало долю митця з храмом мистецтва назавжди. Кожне наповнення сценічного простору було унікальним, кожна декорація приховувала історії, які, склавшись у велетенську мозаїку, творять розуміння світу непересічної особистості, живої легенди і просто талановитої людини Мирона Кипріяна.
І на завершення.
«М. Кипріян (Мирон) – художник значної і сильної індивідуальності, художник своєрідний і цільний, його власне бачення завжди яскраве і точне. Але для того, щоб розкрити його і донести в усій повноті і цілісності, поруч має йти режисер, котрий з ним спільно мислить, однаково відчуває драматургію і розуміє, що не в підкоренні художника, а лише в рівноправній взаємодії можливе повне розкриття кожного», - театральний критик Григорій Коваленко.

Олеся Галканова
НАУД театр ім. М. Заньковецької

АфішаВарто прочитати:


 

Погода

Last Added Events

Сьогодні

most interesting

Туристичне спорядження у Львові

Туристичне спорядження у Львові Магазин туристичного спорядження Gorgany.com. Львів, вул Гнатюка 13, тел: 2555142, www.gorgany.com

Останні коментаріВарто прочитати: